For 55-årige Helle Balslev er overgangsalderen ikke sorgfuld. Den følger bare med den del af livet, hun er i nu. Og som hun finder ret fantastisk.

Frygter du livet efter 50? Helle har godt nyt: Grundlæggende er det et fantastisk sted at være i livet

Foto: Tor Birk Trads/Tor Birk Trads
Foto: Tor Birk Trads/Tor Birk Trads
Lyt til artiklen

Jeg er 55 år, og jeg synes, det er en virkelig god tid i mit liv på mange måder. Jeg har nogle vigtige forpligtelser, samtidig med at jeg har tid med mig selv. Jeg har en oplevelse af at have en masse gode levede år med mig, som giver en styrke på stort set alle parametre«.

»Jeg kan sige uden tøven, at der ikke er noget, jeg savner. Selvfølgelig kan jeg mærke, at jeg bliver ældre, og der er ting, jeg ikke kan mere. Jeg har haft stor glæde af at løbe, det kan jeg ikke mere, fordi mine hofter ikke længere vil. Gennem nogle år forsøgte jeg at træne mig op, fordi jeg havde svært ved at acceptere det. Men jeg øvede mig i at sige højt: Jeg er ikke løber længere. Når man accepterer de ting, man ikke kan, kan man jo kaste sit krudt i at gøre noget andet«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her