Vibeke mistede sexlysten i overgangsalderen. Men hun og manden Frank er fast besluttede på sammen at komme gennem den periode. Med snak, latter og planlægning.

»Jeg kan sagtens forestille mig, at overgangsalder og manglende sexlyst kan være medvirkende til en skilsmisse«

Sexlivet gik ned i gear, da Vibeke Guldager kom i overgangsalderen, men ved at tale om det har hun og manden, Frank Helensberger, håndteret den udfordring i forholdet.  Foto: Cathrine Kjærø Ulf Ertmann/Cathrine Ertmann
Sexlivet gik ned i gear, da Vibeke Guldager kom i overgangsalderen, men ved at tale om det har hun og manden, Frank Helensberger, håndteret den udfordring i forholdet. Foto: Cathrine Kjærø Ulf Ertmann/Cathrine Ertmann
Lyt til artiklen

Egentlig var Vibeke Guldager helt sikker. Hun og hendes mand vil gerne fortælle om, hvordan overgangsalderen påvirker sex- og samliv.

Men da hun vågnede i morges, var hun alligevel lidt i tvivl:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her