Sundhedsstyrelsens Søren Brostrøm går – som så mange andre danskere – glip af både julefrokoster og den helt store familiejul i år. Det betyder dog ikke, at vi ikke kan fejre højtiden, siger han og opfordrer til optimisme.

Søren Brostrøms coronajul: »Vi holder jo ikke op med at fejre jul, selv om der er corona«

Søren Brostrøm har altid forbundet julen med appelsiner med kryddernelliker i. Netop i år får den pynt dog en helt anden betydning. Den ligner nemlig utroligt meget coronavirus, siger direktøren for Sundhedsstyrelsen.  Foto: Valdemar Ren/POLFOTO
Søren Brostrøm har altid forbundet julen med appelsiner med kryddernelliker i. Netop i år får den pynt dog en helt anden betydning. Den ligner nemlig utroligt meget coronavirus, siger direktøren for Sundhedsstyrelsen. Foto: Valdemar Ren/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvordan regner du med, at din jul bliver påvirket af corona i år?

»Vi plejer i min familie at være mange samlet juleaften, og det skal vi selvfølgelig ikke være i år. Det bliver noget med, at vi deler os op, og så vil jeg naturligvis følge retningslinjerne og sidde med afstand, spritte hænder og så videre. Ellers har jeg ikke tænkt over, hvordan juleaftenen præcist kommer til at foregå, hvis jeg skal være helt ærlig. Det eneste, jeg lige nu ved, er, at vi bliver færre mennesker, end vi plejer«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her