Medarbejderne kan »naturligvis gå på toilettet, når de ønsker«, skriver Nemlig.com, der ikke ønsker at stille op til interview om arbejdsforholdene på deres lager.

Nemlig.com efter nye afsløringer: »Det er ikke tilladt at løbe i varehuset«

Foto: Ansat på Nemlig.coms lager
Foto: Ansat på Nemlig.coms lager
Lyt til artiklen

Politiken har forsøgt at få et interview med Nemlig.com siden 17. marts, hvor vi første gang beskrev arbejdsforholdene for de chauffører, der leverer varer til online-supermarkedets kunder. Trods gentagne henvendelser har Nemlig.com ikke ønsket at stille op til et interview i sagen. Vi har forelagt den nye kritik fra virksomhedens egne lagermedarbejdere for Nemlig.com, men heller ikke denne gang har de ikke ønsket at stille op til et interview.

I en skriftlig meddelelse sendt gennem et eksternt kommunikationsbureau skriver Nemlig.com:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her