Selv om danskernes økonomi er god, føler vi os usikre som aldrig før. Men vores alder har betydning for, hvad vi opfatter som den mørkeste sky over hovedet.
25, 35 eller 65 år?Se, hvad din aldersgruppe bekymrer sig mest over, når det gælder privatøkonomien lige nu
Især de unge i tyverne bekymrer sig over udsigten til, at deres husleje kan stige. Og inflationen spiller da også ind på lejen, som udlejer i visse tilfælde kan hæve med samme sats, som forbrugerpriserne er steget med. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
En tur i supermarkedet eller forbi tankstationen er efterhånden forbundet med en vis nervøsitet for, hvor meget man denne gang ender med at betale for noget, man ikke rigtig kan undvære.
På tværs af generationer er det de stigende priser på varer, der gør os mest økonomisk utrygge i øjeblikket. Men derudover tegner der sig et tydeligt billede af, at hver aldersgruppe har sin særlige privatøkonomiske bekymring at slås med.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.