Mange køber færre økovarer, især mindre af det dyre kød. Alligevel fastholder økologien sin andel af det samlede salg hos Coop.

600 kroner for en økoand: Krisen truer den økologiske jul

På grund af fugleinfluenza er mange frilandsbesætninger blevet slået ned. Det får prisen til at ryge op.
 Foto: Klaus Gottfredsen
På grund af fugleinfluenza er mange frilandsbesætninger blevet slået ned. Det får prisen til at ryge op. Foto: Klaus Gottfredsen
Lyt til artiklen

Traditionelle spiser som and, flæskesteg og fløde til risalamande bliver i forbindelse med julen købt i økologiske udgaver af flere forbrugere end til daglig. Især er andelen, som køber økologisk kød, højere end resten af året.

En undersøgelse fra Landbrug & Fødevarer viste for to år siden, at 20 procent til jul vælger økologisk and, mens 17 procent snuppede en Ø-mærket flæskesteg. Til daglig ligger salget af økologisk kød under 10 procent, og økologisk fjerkræ udgør kun et par procent af det samlede salg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her