Jeppeh Olsens simulator viser, hvor svært det er at vinde en million med en skrabekalender. Claus Christensen har allerede vundet. Alligevel bliver både de og jeg ved med at jagte de 10 juletræer.

Hans første tanke var, at børnene havde lavet sjov med ham: »Men så begyndte jeg at tælle«

Kaffen var ved at løbe gennem kolben, da Claus Christensen skrabede 10 juletræer på denne skrabekalender en julemorgen i 2021.
Kaffen var ved at løbe gennem kolben, da Claus Christensen skrabede 10 juletræer på denne skrabekalender en julemorgen i 2021.
Lyt til artiklen

Artiklen blev første gang bragt 21. december 2023.

Jeg har aldrig vundet mere end 50 kroner på en skrabejulekalender. Men jeg har til gengæld været lige ved at vinde en million rigtig mange gange. Det går hurtigt med de første juletræer, og midt i december plejer jeg gerne at have 9 krydset af bag på min kalender. Derfra begynder hver morgen frem til juleaften med, at jeg står i køkkenet og langsomt lader en mønt afsløre, at det heller ikke blev i dag, jeg blev millionær.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her