Korea viser ny skarp designstil

Lyt til artiklen

Nu er det snart sidste udkald for dem, der vil bruge udtryk som ’kedelig’ og ’gammeldags’ om biler fra Korea. På det seneste er koreanske biler steget mærkbart i pris, men samtidig løfter designet sig efterhånden også op på niveau med de bedste europæere. Det leverede både Hyundai og Kia bevis for på Paris-udstillingen. Kia satser stort på sin kommende model i Golf-klassen, som bærer navnet cee’d. Den stod i færdige udgaver med fem døre og som stationcar, og næste variant bliver en sportslig tredørs variant. Den kommer ganske givet til at se ud præcis som på billedet her, dog nok med lidt mindre fælge. I kabinen i den normale Kia cee’d fandt vi et bevis på, at den gerne vil være på talefod med unge bilkøbere: Den har nemlig både et stik til en MP3-spiller samt et til en USB-forbindelse. Dermed skulle det være muligt at afspille musik i enhver tænkelig form i bilen. En oplagt konkurrent bliver Hyundai Arnejs, som skulle være køreklar næste sommer, hvor den vil afløse den efterhånden seks år gamle Elantra. Der er ikke offentliggjort mange detaljer om Arnejs, så vi ved stort set kun, at den kommer som femdørs hatchback, som stationcar og som coupe-cabriolet med foldetag. Det vil i givet fald være første gang, man ser sådan en bil fra en koreansk producent. Både Kia cee’d og Hyundai Arnejs skal bygges i Europa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her