Svenske biler er fyldt med fejl

Volvo XC90 er stor og lækker, men den skal hyppigt på værksted for at få kureret diverse større fejl.
Volvo XC90 er stor og lækker, men den skal hyppigt på værksted for at få kureret diverse større fejl.
Lyt til artiklen

Prisen er høj hos Volvo og Saab, men kvaliteten er lav.

Det er den helt firkantede konklusion af en stor kvalitetsundersøgelse foretaget af den svenske bilistorganisation Motormännens Riksforbund, som svarer til FDM.

Sveriges mest solgte bil er Volvo V70, men det er en af de biler, der er mest plaget af større fejl, som kræver øjeblikkeligt værkstedsbesøg. Der er problemer med elsystemet, låsene og tyverialarm samt utætheder ved døre og bagagerum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her