DF og SF: Sløve knallerter vil blive boret

Forslaget om at knallerter, der i dag må køre 30 km/t, fra næste år kun må køre 25 km/t, vil få flere til at bore og tune deres knallert, lyder kritikken.
Forslaget om at knallerter, der i dag må køre 30 km/t, fra næste år kun må køre 25 km/t, vil få flere til at bore og tune deres knallert, lyder kritikken.
Lyt til artiklen

Fra næste år skal knallerter, der i dag må køre 30 km/t, ændres i konstruktionen, så de kun kan køre 25 km/t. Men det vil føre til flere ulovlige knallerter, lyder kritikken.

Forslaget om at nedsætte hastigheden på knallerter, som er kommet med i justitsminister Brian Mikkelsens forslag til skærpede sanktioner mod ulovlig knallertkørsel, er i virkeligheden et EU-direktiv, der trræder i kraft i 2013.

Men justitsminister Brian Mikkelsen mener, at direktivet skal indføres i Danmark samtidig med de øvrige elementer i lovforslaget, som han netop har fremsat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her