Hvordan fungerer mon kameraet, der kigger om hjørner ude fra bilens front?
Hvordan kommer man ind i de inderste kroge af klimaanlægget, og hvordan er det lige med den justerbare undervogn?
Spørgsmålene hober sig op ved første møde med den nye BMW 7-serie, og til alt held er instruktionsbogen lige ved hånden. Den kan faktisk slet ikke blive væk, for den kan kaldes frem på en videoskærm på instrumentpanelet og her give en forklaring i ord og billeder. Masser af nyskabelser
BMW har altid benyttet 7-serien, hvor den nyeste er 5. generation, som ’teknologibærer’ med de seneste landvindinger, og videoinstrukserne er vist også en nyskabelse i bilverdenen.
Der er dog gået noget flere ingeniørtimer på at udvikle den nye firehjulsstyring og få trimmet dieselmotoren, der gør det muligt at køre næsten 14 km/l.






























