Opdateret Kia har indbygget motorstop

Kia Ceed har fået et nyt design, både som femdørs hatchback og som SW (stationcar, billedet). Og nu går den længere på  literen end før.  Fotos: Kia
Kia Ceed har fået et nyt design, både som femdørs hatchback og som SW (stationcar, billedet). Og nu går den længere på literen end før. Fotos: Kia
Lyt til artiklen

Vær forberedt på, at motoren i den nye Kia Ceed går i stå i tide og utide – men det er faktisk meningen og sparer op til fem procent på brændstoffet. De hyppige motorstop skyldes nemlig ikke en teknisk defekt, men systemet ISG, Idle Stop & Go.

Eller på dansk: Motoren stopper selv, når man f.eks. holder for rødt lys i frigear, og den går selv i gang igen, når man træder koblingen ned for at sætte i 1. gear. Ikke nyt hos Kia Benzinudgaverne af den nuværende Ceed har allerede ISG-systemet, men når Ceed kommer til Danmark i en faceliftet udgave i slutningen af oktober, vil det være standard på alle versioner, altså også dieselmotorerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her