Hold venligst den bil langt væk fra Danmark«, lød kommentaren fra FDM, da den rumænske billigbil Dacia Logan for nylig var til crashtest i den uafhængige organisation Euro NCAP. Det klarede den nemlig udpræget skidt. Og nu viser det sig, at den kører så elendigt, at den næppe vil være i stand til at styre uden om ulykkerne. Den tyske bilklub ADAC har sat en modig chauffør bag rattet af en Dacia Logan og forsøgt at foretage en undvigemanøvre med 65 km/t - den såkaldte 'elgtest'. Det skulle enhver moderne bil kunne klare uden problemer, men Dacia Logan, der er udviklet i samarbejde med Renault, endte på taget. Dæktrykket var helt korrekt, men alligevel greb en fælgkant fat i asfalten, og så rullede bilen. ADAC's teknikere siger, at en bil allerhøjst må skride ud ved sådan en manøvre, ikke vælte om på taget. Det vækker også bekymring, at Logan er så svagt bygget, at A-stolpen mellem forruden og sideruden bliver trykket mærkbart sammen - noget, der kan indskrænke overlevelsesrummet for fører og passager på forsæderne. I 1999 væltede en anden bil under lignende omstændigheder i elgtesten - det var den første Mercedes A-klasse. Her fik testen den konsekvens, at Mercedes midlertidigt stoppede produktionen for at udstyre alle bilerne med et ESP-system, der ad elektronisk vej kan forhindre en udskridning - og i værste fald en væltetur. Om Dacia beslutter at gøre noget tilsvarende, er nok yderst tvivlsomt. Det er endnu ikke besluttet, om Dacia Logan kommer til Danmark. Hvis det sker, kan det blive til en anslået pris på omkring 130.000 kroner, og importøren vil i givet fald blive Renault - et mærke, der ellers lægger stor vægt på et højt sikkerhedsniveau. allan.graubaek@pol.dk
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.