Appetitten på lidt større biler vokser

Hit. Peugeot RCZ er den mest solgte sportsvogn i Danmark. I den samlede salgsstatistik ligger den dog langt nede.
Hit. Peugeot RCZ er den mest solgte sportsvogn i Danmark. I den samlede salgsstatistik ligger den dog langt nede.
Lyt til artiklen

Danskerne er ved at finde alternativer til at klemme sig ind i en mikrobil til omkring 100.000 kroner. Pengene sidder tilsyneladende lidt mere løst hos bilkøberne, for i et par måneder har Hyundai i30, der fås fra cirka 170.000 kroner, været den mest solgte bil i Danmark.

Førstepladsen har ellers rutinemæssigt været indtaget af biler fra mindste klasse som f.eks. Toyota Aygo og Chevrolet Spark. I det samlede bilsalg for 2011 til og med maj er det da også Chevrolet Spark, der sidder solidt og urørligt på en førsteplads.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her