Ups: Bremser manglede på nye biler

Svipser. Den amerikanske Chevrolet Sonic forlader her samlebåndet. I nogle tilifælde manglede der vitale dele i bremsesystemet.
Svipser. Den amerikanske Chevrolet Sonic forlader her samlebåndet. I nogle tilifælde manglede der vitale dele i bremsesystemet.
Lyt til artiklen

De fleste bilister forventer, at deres nye bil er udstyret med bremser, men det har det knebet med på et ukendt antal Chevrolet-biler, der er bygget i bilbyen Detroit, USA.

Det drejer sig om den lille Chevrolet Sonic, som i Danmark sælges under navnet Aveo. En kontrol af biler, der havde været ude hos biludlejningsselskaber, viste, at de manglede bremseklodser på forhjulene, skriver Detroit Free Press.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her