Reklametrommerne buldrer kraftigt for de allerbilligste biler, der fås fra omkring 80.000 kroner. Der er bare ikke ret mange, der køber så billige biler. Ofte løber regningen op med mindst 30.000 kroner, når den billige bil skal udstyres med ting, der gør den lidt mere lækker. I de billigste versioner vil der ofte mangle ting, som de fleste bilkøbere vil betragte som en selvfølge: f.eks. cd-radio, elruder og centrallås. I flere tilfælde må man også nøjes med en tredørs bil, hvis man går efter den laveste pris, og de fleste købere foretrækker en model med fem døre. F.eks. koster den billigste Toyota Aygo 79.990 kroner, men den version bliver der ikke solgt mange af. »Kun 10 procent af kunderne tager bilen med det laveste udstyrsniveau«, siger pressechef Anders Tystrup fra Toyota.
LÆS ARTIKEL Mikrobil er økonomisk og uhyre simpel at betjene
Med det udstyr, som tiltaler de fleste kunder, ryger prisen på en Aygo nemt et stykke over 100.000 kroner.
Samme tendens ses hos Suzuki, som siger, at det kun er 5 procent af kunderne, der tager den billigste version af den lille Alto.
Under 100.000 kroner
Men hvis man vil lokke kunder til de billigste biler ind i butikken, er det nødvendigt med en pris på under 100.000 kroner. Nyeste bil i denne del af markedet er Fiat Panda, og den formår da også lige akkurat at klemme sig ned på dette beløb – dog kun med 10 kroner, altså 99.990 kr.
Dermed er den nye Fiat Panda den dyreste af mikrobilerne, men det bekymrer tilsyneladende ikke den danske importør af Fiat. Her har man i hvert fald en idé om, at de fleste alligevel vælger at bruge en hel del mere end 100.000 kroner på bilkøbet. Når kunderne først står hos forhandleren, er den lave pris ikke længere så vigtig, mener pressechef Steffen Holm, Fiat: »Vi forventer, at de fleste vil vælge udstyrsniveau nummer 2, Easy-versionen (til mindst 110.000 kroner, red.), og når de står ude hos forhandleren, tager de sikkert aircondition med«. Det vil forøge prisen med yderligere 10.000 kroner.






























