Næsten ny dieselbil dumpede syn

DIESELKOKS. For mange sodaflejringer i udstødningen betød, at Søren Bergs fire år gamle VW Touran ikke blev godkendt i første omgang. Dieselbilister bør nu og da droppe den økonommiske kørestil. Motor og udstødning har godt af, at der bliver givet gas nu og da.
DIESELKOKS. For mange sodaflejringer i udstødningen betød, at Søren Bergs fire år gamle VW Touran ikke blev godkendt i første omgang. Dieselbilister bør nu og da droppe den økonommiske kørestil. Motor og udstødning har godt af, at der bliver givet gas nu og da.
Lyt til artiklen

En grim overraskelse ventede ejeren af en fire år gammel VW Touran 1,9 TDI med dieselmotor, da den første gang blev kørt til syn.

Den blev nemlig kasseret.

Ikke på grund af dårlige bremser, rust eller slidt styretøj. Årsagen var, at der var for meget skidt i udstødningen – en hel del over det tilladte niveau.

»Det er dybt skuffende, at en fire år gammel bil ikke kan køre glat gennem et syn«, lyder reaktionen fra bilens ejer, journalist Søren Berg fra Roskilde.

Hvad værre er: Hvis han skal følge sit værksteds indstilling, så må han regne med, at bilen skal gennem en større rensningsproces til omkring 2.000 kroner, hvis den skal bestå et syn i fremtiden.

Mekanisk defekt?
Dertil siger pressechef Henrik Hagen fra Skandinavisk Motor Co., der er dansk importør af VW.

»Skal han regne med det hver gang? Nej, det skal han ikke«, siger Henrik Hagen, der mener, at en mekanisk defekt ved bilen kan have været årsag til, at bilen blev kasseret ved syn.

Søren Berg mener selv, at han har behandlet sin bil helt korrekt. Den har været kørt efter forskrifterne, og den tuller ikke bare rundt på småture inden for bygrænsen. På lidt over fire år har den nemlig kørt 88.000 kilometer.

Fra bilistorganisationen FDM lyder dette råd til Søren Berg: Læg din kørestil lidt om. Økonomisk kørsel med konstant lave omdrejninger kan være årsagen til problemet.

Giv den gas nu og da
»Han skal køre præcis, som han hidtil har gjort. På nær et par enkelte gange, hvor han må acceptere, at nu bliver der altså lige fyret lidt ekstra brændstof af, og så skal han lige tage 20 kilometer på motorvej, hvor han sørger for at holde omdrejningerne oppe. Og så kan han godt køre, så han sparer brændstof igen. Hvis han altid kører økonomisk, bliver skidtet aldrig brændt af«, siger Søren W. Rasmussen, bilteknisk redaktør i FDM.

»Partikler, der bliver frigjort, har ingen skadelig effekt, hvis det sker på motorvej, for de falder ned og bliver til jord. Han skal bare ikke gøre det på Vesterbrogade, hvor der går mennesker og indånder dem«, siger Søren W. Rasmussen.

Fejlede røggastest
Men Søren Bergs VW Touran 1,9 TDI skulle altså til syn lige før sommerferien: »Jeg kørte ikke til mekaniker først, for den ser fornuftig ud, alting virker, den har fået alle de serviceeftersyn undervejs, som den skal have, så jeg venter ingen problemer ved bare at køre den til syn«. Det første, der bliver foretaget under synet hos FDM i Roskilde, er en såkaldt røggastest: »Og der fejler den gevaldigt. Den mindste værdi, synsmanden måler, ligger på 3,13 for noget, der hedder ’røggas K-værdi’. Den højeste tilladte værdi er 0,8, men der tillades en vis tolerance, så 1,3 ville være o.k.«, forklarer Søren Berg.

Hans bil ligger dermed langt over det tilladte. Så synsmanden udsteder et ’ikke godkendt’, selv om resten af bilen er i orden. Udrensning
Søren Berg må derfor på et VW-værksted for at se, hvad de kan gøre. Her fortæller de, at løsningen er indholdet af to små flasker på ca. 100 milliliter, mærket ’Diesel rens’. De koster 150 kroner tilsammen og skal hældes i tanken. »Nu skulle jeg køre det igennem på en tankfuld, og jeg skulle køre med høje omdrejninger i 4. gear i stedet for som normalt i 6. gear. Det er en tand belastende, vil jeg sige«, lyder det fra Søren Berg. Efter 800-900 kilometer kommer bilen tilbage til værkstedet, hvor de skyller udstødningen igennem med en slags sæbevand. Derefter blev bilen kørt direkte til syn – nu bestod den. Udgifter på 2.000 kroner

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her