2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Nu kommer de fede elbiler – er kunderne klar til dem?

Norge bliver et stort marked for Opel Ampera-E. Derfor kommer Danmark lidt i anden række.
Norge bliver et stort marked for Opel Ampera-E. Derfor kommer Danmark lidt i anden række.
Lyt til artiklen

Elbilerne har aldrig været bedre end nu, og private bilkøbere i Danmark har aldrig haft så ringe lyst til at købe elbiler som netop nu. Da regeringen indførte registreringsafgift på elbiler med virkning fra 1. januar 2016, gav det en voldsom opbremsning i salget af elbiler, især til private kunder.

Bilmærkerne har stadig svært ved at sælge elbiler til private kunder, som ellers kan lokkes af en række nye elbiler, der enten netop er kommet på markedet, eller som kommer senere i år og i begyndelsen af 2018.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her