Jawbone har lidt for aktiv støjdæmper

Lyt til artiklen

Jawbones indbyggede støjreduktion er imponerende effektiv.

En sensor konstant opfanger, når man taler, og dermed kan filtrere baggrundsstøj væk og samtidig forstærke lydstyrken på samtalen. I testen betød det rent praktisk, at personen i den anden ende troede, at jeg sad i ro og mag bag et skrivebord, mens jeg reelt testede modellen ved at ringe med hovedet stukket ud af bilvinduet.

Mangler manuel regulering
Det holder – men mest hos modtageren, for desværre går ideen lidt fløjten i meget støjende omgivelser, da lydstyrken i Jawbones egen højttaler i øret ikke kan skrues højt nok op. Her hjælper den påståede fuldautomatiske lydstyrkekontrol ikke et hak, og jeg savner manuel regulering af lydstyrken.

Ganske brugervenlig Godt nok er det kun et problem, hvis man står ved siden af et bremsende tog eller sidder i en støjfyldt bil, og ellers er Jawbone mærkbart gennemtænkt og rørt sammen af de bedste råvarer. At der medfølger fire forskellige ørepropper og fire typer ørebøjler, vidner om brugervenlighed og kvalitet, men alligevel sidder Jawbone ikke helt så godt fast som for eksempel Flamingo, hvis man eksempelvis ryster kraftigt på hovedet eller kører over et bump på cyklen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her