Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Designefterligninger fylder i de danske lavprisbutikker

Look-alike. De ser ens ud. Men er det ikke. Til venstre Kähler til 150 kr. Til højre krukke fra Coop til 39 kr.
Look-alike. De ser ens ud. Men er det ikke. Til venstre Kähler til 150 kr. Til højre krukke fra Coop til 39 kr.
Lyt til artiklen

På hylden i Kvickly står en fin lille porcelænsskål med et låg. Den har ikke noget varemærke og koster 39 kroner. Ved siden af står en stor vase med fine striber til 50 kroner. Og hvis de to produkter minder kunderne om et eller andet, du har set før, er det, fordi de ligner produkter fra det danske mærke Kähler, der de seneste år er blevet kendt for sine porcelænsvaser, skåle og andet boligtilbehør.

»Den er stærkt inspireret af vores skål. Det er en meget nærgående efterligning. De har ændret i formen, men de sender klare referencer til Bellino-skålen«, siger administrerende direktør hos Kähler Jesper Holst Schmidt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her