Eksplosion i salg af rejser på nettet

Sidste år steg onlinesalget af rejser i Europa med 39 procent, så det i dag udgør 21 procent af det samlede rejsemarked på ca. 1.500 mia. kr.
Sidste år steg onlinesalget af rejser i Europa med 39 procent, så det i dag udgør 21 procent af det samlede rejsemarked på ca. 1.500 mia. kr.
Lyt til artiklen

Udviklingen i salg af turistrejser over nettet ses tydeligt hos de internetbaserede rejsebureauer. De melder om vækstrater på op til 50 procent.

Find, bestil og betal din rejse på nettet. Den enkle opskrift trækker stadig flere rejselystne forbrugere hen foran skærmen, når sommerferien eller den romantiske weekend i Paris skal hentes hjem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her