eBay rykker til Danmark

Arkivfoto.
Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Den interaktive markedsplads eBay åbner kontor herhjemme for at undersøge muligheden for at lancere flere tjenester.

Det sker, fordi eBay har opdaget, at danskerne i den grad har taget de mange rubrikannoncesites til sig, som eBay Classified står bag.

»Allerede i dag kan vi se, at over 40.000 danskere bruger vores internationale eBay auktionshus. Yderligere 70.000 danskere kigger bruger vores bil-markedsplads, når de skal handle bil. Den store interesse for vores produkter gør, at vi finder det naturligt at undersøge mulighederne for at starte en lokale forretning op i Danmark«, siger Jacob Aqraou, direktør for eBay Classifieds.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her