Telia : IPhones storsælger stadig

Der er stadig masser af salg i iPhonen, selv om den er dyr. Teliaa er godt tilfreds med at have eksklusiv ret til at sælge den, siger Telia.
Der er stadig masser af salg i iPhonen, selv om den er dyr. Teliaa er godt tilfreds med at have eksklusiv ret til at sælge den, siger Telia.
Lyt til artiklen

Konkurrencemyndighederne skal undersøge, om Telia har en større markedsandel end 30 procent. I så fald er eksklusivaftalen om at kun Telia må sælge iPhones nemlig ulovlig. Men Telia ønsker ikke at oplyse, hvor mange iPhones selskabet har solgt siden juli i år. Det er en forretningshemmelighed, siger Telias pressechef. »Men jeg kan sige, at vi har haft ventelister fra lanceringen og indtil for tre uger siden. Alle iPhones i Danmark er røget stort set inden, de har nået hylderne. Men nu har vi fået nye sendinger, så for første gang findes de faktisk ude i butikkerne nu«, siger pressechef Rune Fick Hansen.

Telia har det fint med eksklusivitet

Han mener langtfra, at markedets loft er nået. Og derfor er Telia opmærksom på konkurrenternes sult for at få del i Apples eftertragtede kage. »Det er jo en oplagt julegaveidé, så det vil ikke overraske mig, hvis konkurrenterne forsøger at udbyde den. Om det vil lykkes dem, ved jeg ikke, men vi har det fint med at være den eksklusive udbyder«, lyder det fra Telias pressechef. På baggrund af aktivitet på sit netværk anslår TDC, at 30.000-35.000 danskere i dag bimler rundt med en iPhone. En del har dog selv importeret Apple-telefonen fra udlandet og efterfølgende låst den op.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her