Telegiganter lukker for Skype

Der er kamp om de digitale rettigheder i EU. Ikke alle danske kandidater vil kæmpe mod, at de store teleselskaber lukker for den gratis Skype-telefoni.
Der er kamp om de digitale rettigheder i EU. Ikke alle danske kandidater vil kæmpe mod, at de store teleselskaber lukker for den gratis Skype-telefoni.
Lyt til artiklen

Store teleselskaber som T-mobile og Vodafone er gået forrest i kampen for at blokere Skype, der bruges til billig telefoni over internettet.

Den seneste udfordring for udbyderne er, at Skype har udviklet et program, som gør det muligt at ringe gratis eller meget billigt via iPhone. I april meddelte tyske T-mobile sine kunder, at Skype ganske enkelt ville blive blokeret på T-mobiles netværk, herunder trådløse ’hot spots’. Og kunder, der forsøger at komme uden om blokeringen, vil blive opsagt.

Monopoler sidder på markedet

I lande med et velfungerende marked ville meldingen fra T-mobile formentlig virke mere som en opfordring til at skifte teleselskab end som en egentlig trussel. Men i Tyskland og Frankrig er teleselskaberne ret enige om at bekæmpe Skype, og de gamle monopoler sidder ret tungt på markedet. Ramaskriget på internettet blev naturligt nok anført af Skype, der opfordrede EU til at gribe ind. Det faldt tilfældigvis sammen med, at Europaparlamentet og ministerrådet var ved at lægge sidste hånd på en stor telepakke, hvor netop teleselskabernes mulighed for at give privilegeret adgang til visse tjenester og hjemmesider, og til gengæld udelukke eller stække andre, var et af de hede emner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her