En ny iPhone er på trapperne. Apple meddeler, at den kommer i handlen i USA 19. juni.
Det amerikanske IT-selskab Apple har udviklet næste generation af den populære iPhone, der blandt andet fungerer som en mobiltelefon med internetmuligheder.
På Apples årlige konference i San Francisco bekræfter selskabets vicedirektør for marketing, Phil Schiller, at der er en ny iPhone på vej. Den hedder iPhone 3GS og kan blandt andet optage video.
»"S" står for speed (hastighed), for det er den kraftigste iPhone, vi nogensinde har lavet. Det, der er inden i den, er helt nyt«, siger han.
Den nye model vil i USA koste 199 dollar for 16-gigabyte-udgaven. Den fås også med 32 gigabyte til 299 dollar.
Ifølge Schiller nedsættes prisen for den gamle iPhone 3G til 99 dollar.
Direktøren siger i øvrigt, at en ny generation af operationssystemet frigives den 17. juni og gratis vil kunne downloades af indehavere af de smarte telefoner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.