Hjælpen nær for forbrugere ved e-handel

Lyt til artiklen

Et nyt samarbejde om e-handel skal hjælpe og beskytte danske forbrugere, når de handler på nettet.

E-handelsfonden, der står bag e-mærket, går i tæt samarbejde med en række af de største danske shoppingportaler på nettet. Samarbejdet betyder, at forbrugerne får let adgang til hjælp fra E-handelsfonden. Her har man gennem et stykke tid haft en hotline til forbrugere, der ønsker hjælp og rådgivning i forbindelse med nethandel. Med det nye samarbejde rækker fonden ud til alle danskere, der handler via portalerne - og ikke kun dem, der handler i særligt e-mærkede butikker. Tvister afklares hurtigere
»Hvis vi skal højne tilliden til dansk e-handel, er det vigtigt, at hele e-handelsbranchen bakker op. Derfor har jeg kun ros tilovers for den velvilje, som portalerne udviser her«, siger Lars Schmidt Larsen, direktør i E-handelsfonden. For forbrugerne betyder samarbejdet, at de for eksempel hurtigt kan få afklaret eventuelle tvister i forbindelse med e-handler. »Med dette samarbejde kan vi i E-handelsfonden hjælpe endnu flere forbrugere - og det er jo det det hele handler om«, siger Lars Schmidt Larsen. Butikker bliver mærket
Samarbejdet betyder også, at portalerne vil fremvise e-mærket ud for de netbutikker, som har e-mærket, når forbrugere for eksempel søger på forskellige varer. Som led i E-handelsfondens "offensiv" har man også udarbejdet nye og mere detaljerede spørgsmål-svar om alle de problemer, som en forbruger kan støde på ved e-handel. De portaler, der indgår i samarbejdet, er Mobilpriser.dk, Pricerunner.dk, Kelkoo.dk, Edbpriser.dk, Spilpriser.dk, DVDpriser.dk og Hifipriser.dk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her