Mac-brugere har knas med DR's web-tv

Som mac-bruger har det længe været svært at få fuld adgang til DR's arkiv af videoer.
Som mac-bruger har det længe været svært at få fuld adgang til DR's arkiv af videoer.
Lyt til artiklen

Der er måske blevet trykket ekstra hårdt på musen. I enkelte tilfælde kan der endda være fløjet en knyttet næve mod tastaturet, hvis man har skullet se det nyeste afsnit af 'Bonderøven' på computeren.

Det har nemlig længe været en ulempe at være ejer af en Mac-computer, når man skulle bruge DR's hjemmeside.

DR har nemlig skræddersyet deres system efter det, 95 procent af os hidtil har brugt - Microsofts produkter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her