Frygt holder tusinder fra at bruge nettet

Syv procent af danskerne vil slet ikke kommunikere med offentlige myndigheder på nettet på grund af frygt for it-sikkerheden.
Syv procent af danskerne vil slet ikke kommunikere med offentlige myndigheder på nettet på grund af frygt for it-sikkerheden.
Lyt til artiklen

På trods af, at 90 procent af de danske internetbrugere har sikkerhedssoftware installeret, har hver tredje dansker været plaget af virusangreb på sin computer.

Og bekymringen over de mulige sikkerhedsbrist får mange til at holde sig fra at bruge for eksempel Facebook og netbank og fra at downloade musik og handle på nettet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her