De dyreste mobiltelefoner har de ringeste antenner

ringe. Tendensen er, at de fineste og dyreste telefoner er de dårligste, siger Gert Frølund Pedersen, professor i antenne- og radioudbredelse ved Aalborg Universitet. Det er ikke Gert Frølund edersen på billedet. (Arkiv)
ringe. Tendensen er, at de fineste og dyreste telefoner er de dårligste, siger Gert Frølund Pedersen, professor i antenne- og radioudbredelse ved Aalborg Universitet. Det er ikke Gert Frølund edersen på billedet. (Arkiv)
Lyt til artiklen

En smartphone er ikke nødvendigvis lige så smart, som mange går og tror. Designet og det stigende antal funktioner forværrer nemlig telefonernes evne til at få forbindelse til netværket.

I områder med tynd mobildækning kan den enkelte telefon således være udslagsgivende for, om man kan få forbindelse. »Telefoner er ikke årsagen til problemerne med mobilnetværket, men de er en del af problemet. Den bedste telefon kan modtage et signal, som er ti gange svagere end det, som den dårligste telefon kan. Vi ser ofte denne faktor ti i vore analyser, og tendensen er, at de fineste og dyreste telefoner er de dårligste«, siger Gert Frølund Pedersen, professor i antenne- og radioudbredelse ved Aalborg Universitet. iPhone 4 har den dårligste antenne Den suverænt dårligste antennekvalitet, han har målt i en telefon, var Apples iPhone 4. Inden Apple-telefonen kom på gaden forrige sommer, forudsagde professoren, at telefonen ville være elendig til at få forbindelse til netværket, fordi brugerens hånd blokerer for transmissionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her