23 nye områder: Her kan du kun ordne sagerne digitalt

DIGITALISERING. 23 nye former for kontakt til de offentlige myndigheder skal  nu også foregå digitalt på nettet. Her er det Bente Kjøller, der er ved at tjekke sin digitale post på iPad'en.
DIGITALISERING. 23 nye former for kontakt til de offentlige myndigheder skal nu også foregå digitalt på nettet. Her er det Bente Kjøller, der er ved at tjekke sin digitale post på iPad'en.
Lyt til artiklen

Fra månedsskiftet er det nu obligatorisk for danske borgere at bruge yderligere 23 digitale selvbetjeningsløsninger, når de vil i kontakt med de offentlige myndigheder.

Det gælder blandt andet ansøgninger om tilskud til briller, klager fra flypassagerer, ansøgning om indsigt i egne CPR-oplysninger, klager over Patienterstatningens afgørelser, klager over læger og andre sundhedspersoner, klager til Patientombuddet samt blandt andet fire typer ansøgninger, der har relation til opholdstilladelser i Danmark samt en række typer af ansøgninger om sociale tilskud.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her