Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Lugtstænger og forvandlingsure: Sony gemte på alt det sjove

INNOVATION. Sony gik stille med dørene på deres pressemøde, men på deres CES-messestand viste de bl.a. disse ting frem. Fra venstre til højre: WENA-smarturene, HUIS multifjernbetjeningen, FES-uret og MESH-sensorsystemet (Foto: Morten Bay).
INNOVATION. Sony gik stille med dørene på deres pressemøde, men på deres CES-messestand viste de bl.a. disse ting frem. Fra venstre til højre: WENA-smarturene, HUIS multifjernbetjeningen, FES-uret og MESH-sensorsystemet (Foto: Morten Bay).
Lyt til artiklen

Lige nu er der forbrugerteknologi-messe i Las Vegas. CES (Consumer Electronics Show) samler hvert år mellem 150.000 og 200.000 mennesker til en messe, der breder sig over seks messehaller og fire, store hoteller.

Det er ubetinget den største branchemesse af sin art, og her viser næsten alle de store forbrugerteknologi-firmaer årets nyheder frem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
USA har efterladt forurening i Grønland, der er mere omfattende, end det tidligere har været fremme. Det viser en kortlægning, som Politiken har foretaget af USA’s mindst 36 tidligere baser og militære installationer på verdens største ø. Flere hundredetusinde liter dieselolie, mange tusind tons farligt eller forurenet affald, millioner af liter lavradioaktivt spildevand, miljøgifte og tungmetaller er efterladt i den grønlandske natur. Forureningen skader muslinger og andre havdyr. Nu vil USA tilbage til flere af baserne.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her