Hentet af 10.000 på 2 uger: Aktive brugere bekæmper it-kriminelle i ny app

Mange af brugerne af app'en Mit Digitale Selvforsvar agerer efterforskere for at styrke værnet mod it-kriminelle.
Mange af brugerne af app'en Mit Digitale Selvforsvar agerer efterforskere for at styrke værnet mod it-kriminelle.
Lyt til artiklen

Der har simpelthen været et hul i markedet. Sådan lyder det fra Forbrugerrådet Tænk godt to uger efter at have lanceret mobilapplikationen 'Mit Digitale Selvforsvar', der oplyser og advarer befolkningen mod aktuel fup, svindel og afpresning på nettet.

App’en er blevet downloadet næsten 10.000 gange, og det er sket uden endnu at have brugt en eneste krone på markedsføring. Forbrugerrådet, der står bag tiltaget sammen med Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden, havde håbet på 20.000 downloads i hele 2017 og må nu opjustere sin målsætning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her