Analytiker: iPhone bliver større, dyrere og mere farverig til efteråret

De iPhones, der lander til efteråret, vil kunne fås i flere forskellige farver, melder en af de mest troværdige Apple-analytikere. PR-foto
De iPhones, der lander til efteråret, vil kunne fås i flere forskellige farver, melder en af de mest troværdige Apple-analytikere. PR-foto
Lyt til artiklen

Som traditionen byder, begynder rygterne om efterårets iPhone-lancering at tage til henover sommeren. Denne gang kommer spådommene om 2018s iPhone-modeller dog fra en ret pålidelig kilde, der fortæller om større farveudvalg og større skærme.

Fra 4,7 til 6,1 tommer

Ming-Chi Kuo er analytiker hos KGI Securities og har henover flere år opbygget et ry for at komme med pålidelige forudsigelser, når det gælder Apple. Hans kilder på kinesiske og sydkoreanske fabrikker lækker informationer til ham om, hvad Apple har bestilt af komponenter, og hvilke typer produktioner, der er ved at blive forberedt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her