Alle opskrifter er til 6 personer som tilbehør til julemaden eller julefrokosten.Mit forhold til jul og julemad inklusive rødkålen er ikke så ’dyb’, da jeg er opvokset med de jødiske traditioner, men fra jeg var helt lille, har jeg holdt jul med naboer og nu i over 20 år med min svigerfamilie. I begyndelsen prøvede jeg at lave det hele om. Jeg var ung og frisk og syntes, den traditionelle danske mad var kedelig og ukrydret. Jeg har stadig helt vildt lyst til at spice det danske køkken op med krydderier og krydderurter og gør det også i mine opskrifter. Den gang var andebryst nyt og hot, så jeg foreslog andebryst i stedet for hel and. Kirsebærsauce med hele kirsebær syntes jeg, vi skulle lave om til hindbærcoulis (kold hindbærpuré). Det sidste, synes jeg egentlig stadig, er en god ide. Og selv om min diplomatiske svigermor tillod mig at lave andebryst og hindbærsauce som supplement, fandt jeg hurtig ud af, at jeg var helt galt afmarcheret. For julemaden skal man knageme ikke pille ved. Den eneste, måske sidste, danske tradition. Det er en god ide at servere salat til julemaden for at få noget sprødt, sødt, syrligt og pikant til den fede spise. Og salat behøver ikke udelukke den kogte rødkål. Rødkålen er smuk med sin lilla farve. Farven kan smitte af på de andre ingredienser, derfor blander jeg først marinaden i lige før serveringen. Den smager af ’kål’ og ikke så meget andet, og skal derfor blandes med aromatiske frugter og grøntsager og noget sødt-syrligt. Det er også oplagt at bruge de råvarer, der er i køkkenet i julen i forvejen: nødder, citrusfrugter, syltede kirsebær og tørrede frugter. Når man som jeg er bidt af en gal nød, kommer der selvfølgelig nødder i de fleste af opskrifterne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























