Naser Khader: Risalamande med mandler af egen avl

Lyt til artiklen

Mandeltræer er jo sjældne i Danmark, fordi folk ikke er klar over, hvor meget vi kan dyrke i Danmark, hvis man gør det på den rigtige måde. Jeg bestilte mit træ gennem Vejby Planteskole for fem-seks år siden og får masser af mandler hvert år. Jeg høster mandlerne i december og putter dem derefter i en damestrømpe, hvor de hænger i et års tid, så de er klar til risalamanden året efter. Men det er kun de seneste tre år, jeg har haft mulighed for at spise mine egne mandler.

Det første år kom der ikke så meget, så der kunne man vinde mandlen i mandelgave. Sidste år kunne jeg fylde en hel damestrømpe, og i år er der allerede minimum to kilo på træet. Hvis det fortsætter på den her måde, kan jeg begynde at sælge ud af dem om nogle år. Træet Naser Jeg er dog ikke længere den eneste på Christiansborg, der har et mandeltræ.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her