Netpoker skader folkesundheden

DGI, der står for mange danskernes motion, mister penge fordi flere og flere spiller netpoker på udenlandske sites i stedet for hos Danske Spil.
DGI, der står for mange danskernes motion, mister penge fordi flere og flere spiller netpoker på udenlandske sites i stedet for hos Danske Spil.
Lyt til artiklen

Den danske folkesundhed rammes nu hårdt af faldende indtægter hos Danske Spil. Netpoker og udenlandsk bookmaking sender store pengesummer udenom det danske spilmonopol Danske Spil (tidligere Dansk Tipstjeneste).

Det giver mindre overskud til fordeling til organisationer som Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger, DIF OG Friluftsrådet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her