Kom løbende ind i det nye år

BEVAR STILEN. Allerede mellem jul og nytår er der mulighed for at deltage i motionsløb, og der er mange muligheder for at holde formen ved lige hen over vinteren. Her er det Spartas fællestræning til maraton i Utterslev Mose.  Arkivfoto: Jacob Ehrbahn
BEVAR STILEN. Allerede mellem jul og nytår er der mulighed for at deltage i motionsløb, og der er mange muligheder for at holde formen ved lige hen over vinteren. Her er det Spartas fællestræning til maraton i Utterslev Mose. Arkivfoto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Lad det være sagt straks. Stemningen er højest selve nytårsaftensdag.

Her er der hele 12 motionsløb i Danmark – fra 2,5 km til maraton. Dagen efter er der kun et enkelt arrangement, nemlig tømmermandsmaraton i Skodsborg.
LÆS OGSÅ Hver tredje fitness-kunder kæmper mod fedtet

Det første nytårsløb i Danmark blev afholdt i 1986 i Herning, hvor Ole Sørensen, med 40 i feber, løb en halvmaraton hen over midnat og ind i 1987 som et mediestunt, der skulle skaffe penge og opmærksomhed til den skrantende lokalradio.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her