Nettet får folk til at træne mere

Ny og bedre tid. Mange træner mere og bedre, når andre holder øje med dem.
Ny og bedre tid. Mange træner mere og bedre, når andre holder øje med dem.
Lyt til artiklen

Over en fjerdedel motionerer mere, hvis de ved, at deres venner, familie eller kolleger holder øje med dem på et af de sociale netværk for motionister.

Og effekten er endnu større for de ikke så aktive, viser en underesøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Martin Hedal fra instituttet har foretaget en brugerundersøgelse af 913 mennesker, der bruger endomondo.com, arena365.com og sportpeople.dk – der alle er en slags Facebook for folk, der træner. Her kan man lægge sine ruter og løbeture ind og derpå konkurrere på f.eks. antal kilometer, hastighed eller forbrugte kalorier. Og det offentlige aspekt øger altså lysten til at træne.

LÆS OGSÅ Guide: Find løbe-motivation på nettet

243 af de adspurgte – 27 procent – havde taget et positivt hop op ad aktivitetsskalaen, efter at de var begyndt at anvende et af de tre sites. Blot 3 procent var gået den modsatte vej.

Stor effekt på inaktive
Især de tidligere meget lidt aktive (som motionerer ca. en gang hver 14. dag eller sjældnere) er flyttet op i aktivitetsniveau.

40 procent fra denne gruppe er sprunget op i kategorien ’dyrker motion 3-6 gange om ugen’. »Det er naturligvis vigtigt at have for øje, at deltagerne i undersøgelsen (som selv har tilmeldt sig via nettet) potentielt set kan være de mest positive over for effekten af at bruge it-værktøjerne, og at de dermed har haft en forudindtaget positiv holdning, inden de udfyldte skemaet. Det rykker dog ikke ved, at tendensen er så markant, at det næppe kan være udtryk for tilfældigheder«, skriver Martin Hedal i sin undersøgelse. Fællesskab forpligter Motivation hænger sammen med fællesskab og følelsen af at forpligte sig. Det kaldes Hawthorne-effekten eller observationseffekten, og det handler om, at vi gør os mere umage, hvis nogen kigger. Det forklarer Rasmus Johnsen fra ACTIVE institute i artiklen ’Living by numbers’: »Folk motiveres til at yde mere, hvis de observeres, og således også, når de observerer sig selv«. Brugerundersøgelsen fra Idrættens Analyseinstitut bekræfter den tendens. To ud af tre brugere motiveres gennem måling og registrering af præstationer, svarer de.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her