Fra det fede liv til slank jernmand

Lyt til artiklen

Nogle af os har brug for en god ven for at opdage, at vi er kommet på afveje. Sådan en havde forretningsmanden Thomas Schwartz, 47 år. Og sådan en vil Thomas Schwartz nu selv gerne være for andre. Være den gode ven, der prikker på skulderen. Så andre får det lille skub, der kan føre til en stor livsstilsændring. På det to år gamle foto fra Det Indiske Ocean sidder Thomas Schwartz i speedbåden med solbriller på og viser sin fangst frem. En enorm, skinnende yellowfin-tun, som han selv har halet op af havet ud for Mozambiques kyst. Fiskeren selv er også ganske godt i stand. 122 kg. Huden glinser, og den grønne polo er størrelse XXL, men det bekymrede ikke Thomas Schwartz, der levede det gode liv med hele verden som hjemmebane som producent af designerradioer, der produceres i Asien og snart forhandles over det meste af hele verden. »Jeg havde ikke noget problem. Min livsstil er udadvendt, og jeg rejser meget, og jeg bor i perioder i Hongkong i forbindelse med mit firma, International Receiver Company. Så det var da en intens livsstil, men ikke noget, jeg bekymrede mig om«, forklarer Thomas Schwartz, der i dag har tabt sig 40 kg. Og gennemført en jernmand.

Heldigvis prikkede vennen Claus Vinholt ham på skulderen. Ikke én gang, men rigtig mange gange. Det førte til en lillebitte kursændring, der gav Thomas Schwartz et nyt og mere tilfredsstillende liv. Men det holdt hårdt at komme i gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her