Udsigt til smeltende varmt Vasaløb

FOLKEBEVÆGELSE. Fra fredagens StafetVasa - for det klassiske løb har nu bredt sig til otte temadage med over 60.000 deltagere.
FOLKEBEVÆGELSE. Fra fredagens StafetVasa - for det klassiske løb har nu bredt sig til otte temadage med over 60.000 deltagere.
Lyt til artiklen

3-9 grader i de første timer af løbet og op til 10-12 grader ved målet i Mora, vurderer SVTs officielle Vasa-meteorolog Pia Hultberg. Dermed kan årets svenske skifest gå hen og blive en af de varmeste nogensinde. Rekorden var i 1959, hvor gennemsnitstemperaturen var 12 grader.

I morgen klokken 8 går starten til den 91. udgave af verdens største og ældste langrendsløb i klassisk stil. De 15.800 pladser blev udsolgt på 90 sekunder og op mod hver tredje svensker sidder klinet til skærmen og følger den direkte tvtransmission.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her