Jeg ved en lærkerede: Byggeri på Amager Fælled kan udslette 'Lærkesletten'

Steffen Rasmussen, talsmand for Amager Fælleds venner på 'Lærkesletten' overfor Bella Center, hvor det omstridte byggeri på Amager Fælled måske skal bygges i - i stedet for den omstridte hjørnegrund med sårbar natur  Anders Rye Skjoldjensen
Steffen Rasmussen, talsmand for Amager Fælleds venner på 'Lærkesletten' overfor Bella Center, hvor det omstridte byggeri på Amager Fælled måske skal bygges i - i stedet for den omstridte hjørnegrund med sårbar natur Anders Rye Skjoldjensen
Lyt til artiklen

'Lærkesletten' bliver udslettet.

Det kan blive konsekvensen af, at der nu er flertal i Københavns Borgerrepræsentation for at bygge en ny bydel på en del af den ellers fredede Amager Fælled.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her