Den ikoniske fiskerhavn ved Stejlepladsen får lov at blive stående. By og Havn vil indgå langtidslejekontrakter med brugerne.
Nu bliver Sydhavnens fiskerklondyke beskyttet
Fiskerhavnen og de omkring 100 fastboende på det hidtil uforstyrrede klondyke-område i Sydhavnen kan få lov at blive boende. By og Havn vil sikre dem uopsigelige lejekontrakter, når byggeriet på Stejlepladsen bag havnen går i gang. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Fiskerhavnen i Sydhavnen overlever.
By og Havn vil lade fiskerne i området blive på stedet, også efter byggeriet af hen ved 550 boliger på arealet bagved. Her skal det fire hektar store område, der er kendt som Stejlepladsen, fyldes med boligbyggerier til erstatning for de kuldsejlede byggeplaner for strandengen på Amager Fælled.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.