Det kan mærkes i hverdagen, når pædagogerne er i undertal, lyder det fra en institution, hvor mere end halvdelen af de ansatte er uden pædagogisk uddannelse. Nyt tiltag i jagten på pædagoger har vist sig at gøre underværker.

Der skete pludselig noget, da de ændrede i jobopslaget til daginstitutionen Vandkanten

I institutionen Vandkanten i Valby er fire ud af 13 ansatte uddannede pædagoger. Sådan har det set ud i over et år, men det er netop lykkes at ansætte tre nye pædagoger.  Foto: Thomas Borberg/POLFOTO
I institutionen Vandkanten i Valby er fire ud af 13 ansatte uddannede pædagoger. Sådan har det set ud i over et år, men det er netop lykkes at ansætte tre nye pædagoger. Foto: Thomas Borberg/POLFOTO
Lyt til artiklen

I daginstitutionen Vandkanten stavrer en gruppe blebørn rundt på legepladsen, mens sæbebobler skyder ud af en maskine. Et par udbrydere sætter kurs mod sandkassen et stykke væk, og en kvinde følger efter med et barn, der har brug for en at støtte sig til. Tre andre kvinder holder øje med resten af flokken. Af de fire medarbejdere på legepladsen er tre pædagogmedhjælpere, mens én er uddannet pædagog. Det er ikke et tilfælde, at pædagogmedhjælperne denne formiddag er i overtal, fortæller institutionsleder Christina Vorsholt.

Af Vandkantens 13 medarbejdere er 4 uddannede pædagoger. Derudover er der 2 pædagogiske assistenter og 7 pædagogmedhjælpere, der navnet til trods ikke har nogen pædagogisk uddannelse. Sådan har det set ud i over et år, og det er ikke optimalt med den overvægt af pædagogmedhjælpere, siger Christina Vorsholt, der selv er uddannet pædagog.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her