Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Røveri af en narkotelefon har tilsyneladende udløst en række knivoverfald. Indtil videre involverer striden næppe de etablerede lokale bandegrupperinger.

Røveri af narkotelefon nævnes som mulig årsag til bølge af knivoverfald i København

Lyt til artiklen

Et klip fra et overvågningskamera i en netcafé cirkulerer i øjeblikket. Kameraet har filmet et knivoverfald på to mænd på 29 og 30 år, da de forlader en netcafé på Åboulevard i København mandag aften ved 21.30-tiden.

De to mænd går afslappet side om side mod udgangen. Da de når døren, bliver den åbnet indad mod dem. En person træder ind i døråbningen og svinger armene ud mod mændene, som nærmest sekundet efter vender om og løber mod et baglokale. Den ene, en person i lys jakke, løber lettere foroverbøjet. Så stopper klippet. Optagelsen, som Politiken er i besiddelse af, er grovkornet og utydelig og giver ikke mulighed for at identificere personerne. Man kan heller ikke se kniven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her