Trods mangel på studieboliger i København må et projekt med 280 af slagsen droppes. Minister vil se på sagen.

De står klar med 280 nye studieboliger i København, men særlig regel spænder ben

CPH Village har haft succes med at opføre midlertidige studieboliger, som her på Amagerfælledvej.  Foto: Miriam Dalsgaard
CPH Village har haft succes med at opføre midlertidige studieboliger, som her på Amagerfælledvej. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Med det blotte øje kan man se, at der er noget anderledes ved Amagerfælledvej 52.

Midt i rækken af ældre murstenskarreer og moderne betonbyggerier på det nordlige Amager titter det højrøde byggeri frem. Det ligner containere, der er stablet oven på hinanden, men er 88 studieboliger i træ beklædt med stålplader. Og så er der også det, som man ikke kan se, hvis man ikke lige ved det: Bygningen er ulovlig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her