A-kasser holder fast i medlemmer

Tilknytning. Der er stadig mere end 2 millioner, som er forsikret mod ledighed. Samme andel som før 'produktet' blev forringet.
Tilknytning. Der er stadig mere end 2 millioner, som er forsikret mod ledighed. Samme andel som før 'produktet' blev forringet.
Lyt til artiklen

Godt 2 millioner – 2.014.100 – lønmodtagere var i december 2013 betalende medlemmer af en a-kasse. Det er knap 17.000 færre end et år tidligere, men andelen af lønmodtagere, som betaler kontingent til en a-kasse, var præcis den samme i december 2013 som i julemåneden året før: 72 procent.

I 2013 mistede 34.000 danskere ellers retten til at modtage dagpenge i kølvandet på forringelserne af dagpengesystemet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her