Arbejdsgivere og fagforbund gør fælles sag: Der skal være færre lukkedage i vuggestuer og børnehaver.

Forældres falske sygedage udløser alarm

Det er frustrerende for mange forældre, når der er lukkedag i vuggestue eller børnehave på en almindelig arbejdsdag.   Foto: Emma Sejersen
Det er frustrerende for mange forældre, når der er lukkedag i vuggestue eller børnehave på en almindelig arbejdsdag. Foto: Emma Sejersen
Lyt til artiklen

Du kender sikkert situationen, hvis du har børn i vuggestue eller børnehave. Der er lukkedag på en ganske almindelig hverdag, hvor du skal på arbejde. Hvad gør du så?

Næsten hver femte – 18 procent – svarer i en rundspørge fra arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv, at de har meldt sig syge på grund af lukkedage i daginstitutionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her