Plummer afviser kritik

»En grotesk påstand«, siger Kenneth Plummer til idéen om, at han har været vidende om budgetoverskridelsen i DR.
»En grotesk påstand«, siger Kenneth Plummer til idéen om, at han har været vidende om budgetoverskridelsen i DR.
Lyt til artiklen

Flere partier tvivler på, at generaldirektør Kenneth Plummer har været uvidende om den sejlende økonomi i DR Byen. Men hovedpersonen afviser krikken.

»Jeg synes, at det er en grotesk påstand at komme med. Jeg blev informeret om budgetoverskridelserne den 18. august, og før havde jeg ingen anelse om, at vi ikke cirka ville nå det budget, vi hidtil opererede med«, siger generaldirektør Kenneth Plummer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her