Japanere er bedst til ældre ansatte

Lyt til artiklen

De gråhårede japanere er efterspurgt arbejdskraft, mens spanske og italienske arbejdsgivere ikke gør det store for at holde på ansatte over 50 år.

En undersøgelse foretaget af rekrutterings- og vikarfirmaet Manpower viser, at det på verdensplan kun er 14 procent af virksomhederne der har en strategi for at rekruttere ældre medarbejdere. Blot 21 procent har en plan for at holde fast i de ældre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her