Mac vil være big i Europa

Lyt til artiklen

Den amerikanske fastfood-koncern McDonald’s løsner livremmen og investerer op mod 800 millioner euro alene i år på at udbygge kæden af restauranter i Europa. McDonald’s’ øverste chef, Ralph Alvarez, kommer med oplysningen i et interview med avisen Financial Times Deutschland. » Europa er den mest spændende region for os i øjeblikket«, siger Alvarez. McDonald’s’ salg er dalet de seneste år - især i Europa, hvor bekymringen for fedt og kalorier i burgerne har fået mange til at kigge andre steder hen efter fast føde. Men ifølge Ralph Alvarez er udviklingen ved at vende.

McDonald’s drager også fordel af at øge andelen af franchise-restauranter. Det er restauranter, som drives af andre end koncernen selv under licens.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her